WRZODZIEJĄCE ZAPALENIE JELITA GRUBEGO


Jak wskazuje nazwa, choroba dotyczy jelita grubego. Zajmuje najczęściej końcowe jego odcinki - zawsze dotyczy odbytnicy, ale może rozszerzać się także na dalsze części jelita grubego, nie zajmując jednak jelita cienkiego.
Najwięcej zachorowań przypada na wiek 20 - 40 lat, ale 20% przypadków rozpoczyna się już u dzieci i młodzieży szkolnej. Najwięcej zachorowań obserwuje się wśród mieszkańców Skandynawii, Europy Zachodniej i Ameryki Północnej - zdecydowanie mniej u Azjatów, mieszkańców Afryki i Ameryki Południowej. Choroba dotyka też częściej rasę białą i osób pochodzenia żydowskiego. W Polsce choruje wg różnych danych od 1.5 do 10 osób na 100 000 ludności, natomiast na Dolnym Śląsku w ciągu roku zapada na wzjg ok. 2 na 100 000 dzieci (w wieku do 19 r.ż.).
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą przewlekłą, z charakterystycznym przebiegiem w postaci tzw. rzutów, kiedy dochodzi do zaostrzenia objawów. Często po pierwszym "rzucie" choroby pacjenci wchodzą w okres bezobjawowy, kiedy to czują się zupełnie dobrze - jest to tzw. remisja. Od czasu do czasu choroba ulega jednak zaostrzeniom. Dolegliwości przy nawrocie mogą być różne - łagodniejsze, bardziej nasilone lub podobne jak podczas poprzedniego rzutu.
Najważniejsze objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego:

  • Stolce z domieszką świeżej krwi - mogą to być (najczęściej) stolce luźne (krwawa biegunka), ale również stolce prawidłowo uformowane i nawet zaparte (uwaga - obraz może zasugerować żylaki odbytu co opóźnia rozpoznanie)
  • W stolcach najczęściej znajduje się również domieszka śluzu, a w cięższych przypadkach - ropa
  • Jeśli choroba ma znaczne nasilenie (ciężki rzut choroby) to występują wypróżnienia również w nocy, które świadczą o ciężkości rzutu
  • Bóle brzucha, często tzw. "bolesne parcie" czyli dolegliwości pojawiające się tuż przed oddaniem stolca
  • Uczucie osłabienia, nadmierna męczliwość
  • Utrata łaknienia, nudności i wymioty
  • Gorączka, stany podgorączkowe
  • Zaburzenia gospodarki wodą i elektrolitami (utrata z wodnistymi stolcami)
  • Chudnięcie - zwykle przy cięższym rzucie choroby, spadek masy ciała
  • Opóźnienie wzrastania i dojrzewania płciowego, u dziewczynek okresowo zanik miesiączki - te objawy związane są z dłuższym czasem trwania choroby
Porównanie częstości występowania najważniejszych objawów w CU i LC:


Objawy
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (CU)
Choroba Leśniowskiego - Crohna (LC)
Krew w stolcachBardzo częstoRzadko
BiegunkiCzęstoDość często
Bóle brzuchaTowarzyszą oddawaniu stolcaCzęsto, bez związku z oddawaniem stolca
Wyczuwalny guz w podbrzuszuBardzo rzadkoCzęsto
Spadek masy ciałaW czasie ciężkiego rzutu chorobyCzęsto jako pierwszy objaw choroby
Niski wzrostRzadkoCzęsto